Gyermekmegtakarítás - Karmalink - Emberi Kapcsolatok

Alapozd meg gyermeked jövőjét

  • Tartósan magas hozam, bónuszok a futamidő alatt
  • Hozzáférés a megtakarításhoz akár a gyermek 18. születésnapja előtt is
  • Szabad felhasználás, állami korlátozások nélkül
  • Kamatadó-mentesség, rugalmas költségek

GYERMEK MEGTAKARÍTÁS
KALKULÁTOR

év
év
Ft
Saját befizetések: Várható hozam:
Megtakarítás várható összege

Adó visszatérítés

Kalkuláció indítása Kapcsolat felvétele
Várom jelentkezésed, vedd fel velem a kapcsolatot! Rupa Ádám photo portre

Hol és milyen formában indíthatunk megtakarítási számlát gyermekünknek?

Számos olyan gyermektámogatási lehetőség érhető el, amellyel felkészülhetünk a gyermek életkorával együttesen növekedő költségekre, azonban fontos megvizsgálnunk a kérdést: melyik lehet számunkra a legjobb megoldás? A gyermektámogatási lehetőségek négy fajtáját különböztetjük meg:

Számos biztosítónál van lehetőség gyermeked jövőjére szóló megtakarítási programot indítani. Ezek a programok általában hosszú távra tervezettek, és a befizetett összegek különböző befektetési portfóliókba kerülnek, amelyek a pénzügyi piacok teljesítményétől függenek. A befektetések összeállítását a pénzintézet szakértői végzik, így te a saját kockázatvállalási hajlandóságod alapján választhatsz közülük. Az így felhalmozott összeg mentes a kamatadótól, és bármilyen célra szabadon felhasználható, amikor szükséged van rá.

A 2006 után született gyermekek automatikusan megkapják az állam által biztosított, 42 500 forintos életkezdési támogatást, amelyet a Magyar Államkincstár egy alacsony kamatozású letéti számlán helyez el. Ha szeretnéd, hogy ez az összeg tovább növekedjen, érdemes Start-értékpapírszámlát nyitni. Az erre befizetett összegekből kizárólag Babakötvényt vásárolnak, amely egy speciális állampapír. A Babakötvény évi kamatozása az előző évi infláció felett +3%, ami 2023-ban összesen 17,5%-os kamatot eredményezett. Emellett az állam további támogatást is nyújt, amely a befizetett összeg 10%-a, de legfeljebb évi 12 000 forint, vagyis havi 1000 forint.

Gyermeked számára bankszámlát is nyithatsz, amely speciálisan kiskorúak számára elérhető megtakarítási forma. Ez a számlatípus hasonló feltételekkel működik, mint egy hagyományos bankszámla, de kifejezetten gyerekek számára lett kialakítva. A kamatok általában alacsonyak, és ebben az esetben számolni kell a kamatadóval is. Ez a lehetőség inkább rövid távú megtakarítási célokra alkalmas, ha időnként nagyobb összegeket szeretnél félretenni gyermeked számára.

A Tartós Befektetési Számla (TBSZ) egy hosszú távú megtakarítási forma, amely gyermekmegtakarításra is használható. Előnye, hogy a befektetett összeg után három év után kedvezményes, öt év után pedig teljesen kamatadómentes hozam érhető el. Ez a konstrukció azok számára ideális, akik hosszabb időtávon kívánnak gyarapítani gyermekük számára félretett pénzt.

Milyen kiadásokkal számolhatsz?

Egy hosszú távon fenntartható és gondosan megtervezett gyermek-támogatási számla lehetővé teszi, hogy szülőként áldozatok és hitelfelvétel nélkül fedezhessük a gyermekünk életkezdésével járó kiadásokat. Nézzük meg azokat a jól ismert költségeket, amelyekkel már korábban is találkozhattunk:

Felsőfokú oktatás

Egyetemi tandíj, nyelvvizsga, egyéb tanulmányi kiadások.

Lakhatás

Albérlet, kollégium vagy akár saját lakás.

Közlekedés

Tömegközlekedés vagy az első autó megvásárlása.

Megélhetés

Élelmiszer, ruházat és minden egyéb alapkellék.

Szórakozás és jólét

Sportolás, mozi, bulizás, mert ezek nélkül nem az igazi az élet.

"Ezeket a tételeket szemügyre véve könnyen belátható, hogy a költségek akár több millió forintra is rúghatnak. Ugyanakkor a legjelentősebb pénzügyi kihívás, amellyel a fiatalok szembesülnek, továbbra is az önálló otthon megteremtése. Szülőként a legnagyobb segítség, amit nyújthatunk, egy saját ingatlan megszerzése vagy ennek támogatása. Bár napjainkban több kedvező lakáshitel-opció is elérhető, a szükséges önerő előteremtése pályakezdőként akár éveket is igénybe vehet."

Milyen szempontok alapján válasszunk gyermek-megtakarítást?

  • Személyes élethelyzetünk, milyen időtávban készülünk megtakarítani
  • Gyermekünk céljai, érdeklődési köre
  • A megtakarítás örökölhetősége
  • Kockázattűrő képességünk befektetési területen
  • Milyen költségekkel rendelkezik a választott megtakarítás, hogyan porlaszthatjuk azokat
  • Mekkora összegre lesz szükség a célok megvalósításához, mekkora összeget kell ma ehhez félretennünk
  • Fel tudunk-e készülni nem várt eseményekre anélkül, hogy meg kelljen szüntetni a gyermekszámlát
  • Milyenek a választott megtakarítás hozamkilátásai, változó hozamot szeretnénk, vagy törekszünk a kiszámíthatóságra
  • Ügyfélközpontú-e a választott szolgáltatónk
💬 Ha lenne egyéb kérdésed, Rupa Ádám biztosítási szakértő készségesen válaszol rájuk, vedd fel vele a kapcsolatot!
Várom jelentkezésed, vedd fel velem a kapcsolatot! Rupa Ádám photo portre

.

Ezért érdemes akár a gyermek születését követően takarékoskodni

Párna vs számla

Ismert tény, hogy a párnacihában gyűjtött vagyon ugyanabban az ütemben értéktelenedik, ahogy azt félretesszük, azonban egy gyermektámogatási számla segít a vagyonmegőrzésben.

Tekintsünk a jövőbe

Gyermekeink céljai változnak. Az időben elkezdett megtakarítás jó eséllyel képes lesz igazodni azokhoz, akár kardinális különbségek mellett is.

Légy következetes

Minél korábban kezdünk el a gyermek jövőbeni céljaira takarékoskodni, annál alacsonyabb havi ráfordítás mellett halmozhatjuk fel a szükséges tőkét.

Kiszámíthatóság

Egy jól méretezett gyermektámogatási számla hosszú távon beilleszthető a családi büdzsébe anélkül, hogy az megterhelő lenne, végső esetben nem várt nehézségekre is fedezetet nyújthat.