A napokban a kormány belengette az 5% kamat alatti lakáshiteleket a lakosság számára. (pontosabban felkérte a bankokat, hogy szorítsák 5% THM alá a lakáshitelek kamatát)
Azzal most nem foglalkoznék, hogy piaci alapon reális-e, mert ez korábban se érdekelte a szereplőket, így borítékolható, hogy a közeljövőben valamilyen formában megvalósul a fenti „ajánlás”, ezzel a résszel most nem szeretnék foglalkozni.
Több se kell ilyenkor az embereknek, jönnek a visszajelzések, hogy akkor most megint érdemes kivárni, nem szabad lakást venni, mert majd olcsóbb lesz a hitel, toljuk el a vásárlást jövőre.
Tanácsadóként 18 éve hallgatom ezeket a gondolatokat, hogy ki kell várni az ingatlan vásárlással ezért vagy azért, mert lefele mennek majd a kamatok, csökkenek az árak, jön a válság, Covid, háború, stb…
Először egy személyes példa: A feleségemmel éppen 20 éve a Bokréta u-ban vettünk egy új építésű, 48nm-es lakást 14M Ft-ért. Most egy ilyen új lakás azon a környéken 70M Ft körül kezdődik… Érdemes ezeket a számokat ízlelgetni. Nyilván az elmúlt 240 hónapra visszanézve lehetett volna egy-egy rövid időszakot találni, amikor éppen kicsit jobban megérte volna, de ilyen távlatban vizsgálva milliós tranzakciószámról beszélünk, mekkora a valószínűsége, hogy valaki pont beletalál, nem beszélve arról, hogy a kivárásnak is vannak költségei. (például ha albérletben lakom, fél év alatt már milliós kiadásról beszélünk)
Nézzünk meg még néhány érdekes adatot
2023-ban Magyarországon ~47.000 db lakáshitelt vettek fel az emberek, idén várhatóan 75.000 db körül zárunk. Annyi történt, hogy (részben) mesterségesen 8%-ról 6%-a vitték le a hitelkamatokat.
Ha levisszük 5%-ra, várhatóan tovább fog nőni a tranzakciószám, elérhetjük a 2021-es rekordot (96.000 db), sőt meg is haladhatjuk azt.
Fogja-e ez emelni az ingatlan árakat? Visszakérdezek:
Mikor nem emelte bármilyen támogatás, könnyítés az árakat?
Ha ez valakinek nem elég, akkor vegye hozzá, hogy jövőre 6.500MRD ( 6.500.000.000.000) Ft inflációkövető állampapír kamatfordulója lesz, döntő többségében az első negyedévben. Ha ennek a pénztömegnek csak a 15%-a landol az ingatlanpiacon, (mivel következő évtől 4% körüli hozam várható) az 60M Ft-os átlagos lakásárral számolva több mint 16.000 további ingatlantranzakciót fog eredményezni.
Ezek mellett hamarosan jön a törvény, ami engedi, hogy az állami támogatásokkal (adójóváírás) felturbózott nyugdíjmegtakarításokat is fel lehet használni lakásvásárlásra büntetés nélkül.
A fentiek ismeretében számoljunk kicsit:
Ugyan nem országos átlag, de nálunk Bp-en jellemzően 50-150M Ft közötti áron vásárol az ügyfelek 90%-a ingatlant. Az átlagos hitelösszeg közelít a 30M Ft-hoz.
Reális-e, hogy ha meglódul a piac, lesz 3-5%-os áremelkedés? (szerintem igen)
Ha ma veszek egy lakást 60M Ft-ért és 30M Ft hitelt veszek fel hozzá, akkor 20 évre, 6%-os kamat mellett 214.929Ft lesz a törlesztőm.
Ha ugyanezt a lakást fél év múlva 63M-ért veszem meg és 33M Ft hitelt veszek fel 5%-os kamaton, 217.785Ft lesz a törlesztőm.
- 1 Add meg elérhetőségeid
- 2 Személyesen foglak keresni